Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Ισπανία - Προγραμμα ERASMUS+

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα κατάρτισης Erasmus+ για το ΕΠΑ.Λ.Ιστιαίας.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ στα πλαίσια των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2017-2018 το πρόγραμμα κατάρτισης Erasmus+ (πρόγραμμα κινητικότητας για την επαγγελματική εκπαίδευση) σε συνεργασία με την ERASMIAμε τίτλο “Περιβαλλοντικά μοντέλα επιχειρηματικότητας” στην Ισπανία.

Στόχος του προγράμματος είναι να αναπτυχθεί ένας ευρωπαϊκός χώρος συνεργασίας στον τομέα της εκπαίδευσης και της επαγγελματικής κατάρτισης.

Το πρόγραμμα του σχολείου μας περιελάμβανε εντατική παρακολούθηση σε άρτια οργανωμένους χώρους εργασίας. Οι μαθητές αποκόμησαν σημαντικές γνώσεις και εμπειρίες και ήρθαν σε επαφή με ποικίλα πολιτισμικά περιβάλλοντα γνωρίζοντας εναλλακτικές δομές εργασίας. Η εξασφάλιση και επικύρωση της πιστοποίησης της περιόδου κατάρτισης και εργασίας έγινε μέσω βεβαιώσεων που χορηγήθηκαν από τον φορέα υποδοχής ERASMIA. Απέκτησαν την απαιτούμενη σήμερα ευελιξία προσαρμογής σε χώρους και χώρες διαφορετικών ποιοτικών και πολιτιστικών δεδομένων και βελτίωσαν τις δεξιότητες της ξένης γλώσσας.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε δύο ροές κινητικότητας όπου συμμετείχαν συνολικά 30 μαθητές με Αρχηγό της δράσης την Διευθύντρια κ. Μπλαβάκη Βέρα.

Στην 1η ροή, συμμετείχαν 15 μαθητές της Γ΄ τάξης με συνοδούς καθηγητές τους κ. Μήτση Δημήτριο και Νικολάου Κων/νο και πραγματοποιήθηκε στην Μαδρίτη

Ενώ στην 2η ροή συμμετείχαν 15 μαθητές της Β΄ τάξης, με συνοδούς καθηγητές τους κ. Ιωαννίδη Γεώργιο και Σδράλια Ευαγγελία στη Βαρκελώνη.

Στο πρόγραμμα που ήταν διάρκειας 14 ημερών το καθένα, περιλαμβάνονταν εκτός από την εκπαίδευση και ποικίλες εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μουσεία και σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος τόσο εντός των δύο πόλεων όσο και εκτός. Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα επιχορηγήθηκε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση και ήταν δωρεάν για όλους τους συμμετέχοντες.

• Διεύθυνση IP 10.2.31.13

Κυριακή, 05 Μαΐου 2024 17:29